Polskie Kasyno Online
Odpowiedzialny Hazard Online

Odpowiedzialny Hazard Online

Pierwszym krokiem do walki z nałogiem każdego rodzaju jest przyznanie się do uzależnienia. Jeżeli czujesz, że być może potrzebujesz pomocy, nie wahaj się zastosować środków opisanych w tym artykule.  Poproś o wykluczenie lub w inny sposób ogranicz dostęp do kasyna, skorzystaj z pomocy profesjonalnej organizacji, takiej jak Anonimowi Hazardziści, albo po prostu zrób sobie przerwę. Uzależnienie może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko na ciebie, ale też na twoją rodzinę i przyjaciół. I ostatecznie pamiętaj: życie jest piękne i nie warto go uzależniać od wyników gry.

Mechanizmy odpowiedzialnej gry w kasynach online

Odpowiedzialny hazard online

Kasyna online aktywnie przeciwdziałają uzależnieniom, udostępniając wiele narzędzi. Przedstawimy tu najważniejsze mechanizmy, wykorzystywane przez kasyna aby utrudniać wpadnięcie w szpony nałogu:

Zegar dla gracza

Być może zwróciliście uwagę, ale niemal w każdym automacie ponad polem rozgrywki wyświetlana jest aktualna godzina. Ma to na celu zwrócenie uwagi gracza na czas upływający na grze. Ta kontrola spędzanego w kasynie czasu przypomina że trzeba zrobić sobie przerwę. Tą samą rolę pełnią limity czasowe. Jeśli w jednym automacie spędzamy określony czas, na przykład pół godziny albo godzinę, wyświetli się nam komunikat, przypominający że może czas zrobić sobie przerwę.

Limity wygranych/przegranych

Na niektórych automatach można ustawić limit, wyświetlający powiadomienie o przegraniu lub wygraniu określonej kwoty. Nie tylko zmniejsza to szansę na uzależnienie, ale też pozwala lepiej stosować strategie zarządzania pieniędzmi, kończąc sesję w dobrym momencie.

Zmienna prędkość rundy

Jeżeli kręcimy rundy na automacie wolniej, obroty pieniężne także się zmniejszają. Niektórzy developerzy stosują wobec tego ogranicznik, spowalniający pojedynczą rundę, który domyślnie jest włączony. Zaawansowani gracze mogą go wyłączyć, jeśli uznają że nie grozi im uzależnienie.

Polityka gry nieletnich

Żadne z kasyn rekomendowanych w naszym serwisie nie pozwala na grę nieletnim. To po prostu nieuczciwe i niezgodne z prawem. Jak wskazują badania, to właśnie nieletni najłatwiej się uzależniają. Nie warto próbować obchodzić w żaden sposób tego ograniczenia. Kasyna internetowe weryfikują wiek użytkownika, nakazując wysłanie dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Jeśli gracz nie będzie mógł ich okazać, jego konto zostanie zamknięte bez możliwości otwarcia ponownie, a środki zwrócone.

Jak sprawdzić czy jesteś uzależniony?

Jeżeli podejrzewasz że ty, lub ktoś z twoich bliskich jest uzależniony, zadaj sobie poniższe pytania. Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na jedno lub więcej z nich, być może czas przerwać grę i poszukać pomocy.

  • Czy ukrywasz przed innymi że grasz w kasynie?
  • Czy zdarzyło ci się spóźnić do pracy lub szkoły przez to że grałeś w kasynie?
  • Czy jesteś zmęczony grą i masz tego objawy, na przykład ból głowy?
  • Czy grasz za pożyczone pieniądze?
  • Czy gra w kasynie wpłynęła negatywnie na twój związek z partnerem lub partnerką?
  • Czy nie możesz spać w nocy, ponieważ myślisz o grze?

Ponadto, niektóre osoby należą do grupy ryzyka i posiadają cechy które predysponują je do uzależnienia. To między innymi młody wiek, historia chorób psychicznych (także w rodzinie), tak zwane trudne dzieciństwo, problemy emocjonalne. Na uzależnienie od hazardu może wpływać także współuzależnienie od alkoholu lub innych używek.

Samowykluczenie z gry

Praktycznie wszystkie kasyna recenzowane w naszym serwisie oferują możliwość samowykluczenia. Polega to na deklaracji gracza kierowanej do serwisu, aby ten wyłączył jego konto. Ta blokada po prostu uniemożliwia logowanie się do kasyna, a pozostałe środki gracza zostają oczywiście przekazane na jego konto.

Ci, którzy nie są jeszcze uzależnieni, ale jednak woleliby zrobić sobie przerwę aby nie wpaść w nałóg, mogą wystąpić o czasowe zawieszenie konta. Ta możliwość dostępna jest w większości kasyn i pozwala na zawieszenie dostępu na kilka tygodni lub miesięcy. Łatwiej dzięki temu kontrolować wydatki. Niezależnie od blokady, warto też robić sobie przerwę co jakiś czas, aby gra w kasynie nie weszła nam w nałóg. Mimo wszystko, powinna być to miła odmiana i przyjemność, a nie stały element każdego dnia.

Organizacje walczące z hazardem

W kraju i za granicą działają organizacje, które zajmują się profesjonalnie pomocą nałogowym hazardzistom. Znajdziesz w nich nie tylko pomoc ze strony psychologa, ale też grono dawnych graczy, którzy wyrwali się ze szponów nałogu. Uczestnictwo w nich nie wiąże się z żadnymi kosztami i ewentualne wpłaty są dobrowolne. Poniżej przedstawiamy, jakie organizacje mogą pomóc ci w walce z uzależnieniem:

Anonimowi Hazardziści

To międzynarodowa organizacja samopomocy z licznymi filiami w Polsce. Oddziały AH znajdziesz w każdym mieście wojewódzkim, ale także w wielu małych miastach. Ponieważ to organizacja finansowana przez organy samorządowe, spotkania organizowane są często w urzędach czy ośrodkach pomocy społecznej, a w pomoc zaangażowane są także kościoły. Członkowie grupy spotykają się regularnie i wspierają w trudnym procesie wychodzenia z uzależnienia. Informacje o spotkaniach grup i terminy mityngów można znaleźć na oficjalnej stronie anonimowihazardzisci.org.

Lekarz pierwszego kontaktu i psycholog

W leczeniu uzależnień na NFZ, a więc bez dodatkowych kosztów, może pomóc ci też państwowa opieka lekarska. Aby skorzystać z tej formy terapii, najlepiej skorzystaj z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do psychologa specjalizującego się w takich terapiach. Leczenie będzie trwało tak długo, aż pacjentowi uda ci się wyjść z nałogu – choć rzadko jest to proste.

Organizacje zagraniczne

Jeśli natomiast nie przebywasz w Polsce, to możesz skorzystać z pomocy organizacji międzynarodowych, mających siedzibę w innych krajach. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje Gamble Aware, które co miesiąc pomaga nawet dziesięciu tysięcy uzależnionym. GA finansowana jest przez państwo, ale część dochodu oddają mu dobrowolnie kasyna. Drugą dużą organizacją jest Gambling Therapy, która działa na całym świecie i oferuje internetowy kurs samopomocy. Ta instytucja udostępniła poza tym oprogramowanie które ogranicza dostęp do witryn i stron kasyn, a można je zainstalować zarówno na komputerze, jak i na telefonach oraz tabletach.

Często Zadawane Pytania

Jak grać odpowiedzialnie?

 Aby nie wpaść w szpony uzależnienia od hazardu, najlepiej jest przestrzegać kilku zasad, dzięki którym ryzyko popadnięcia w nałóg będzie zdecydowanie niższe. Graj tylko w zaufanych kasynach. Licencjonowane miejsca mają obowiązek troszczyć się o swoich klientów, a wiele z nich umieszcza w swoich witrynach ostrzeżenia i środki pomocy osobom zagrożonym uzależnieniem. Dokładnie czytaj informacje i miej świadomość jak funkcjonują gry, w które grasz. Traktuj hazard tylko i wyłącznie jak rozrywkę a nie jako środek zdobywania pieniędzy, ponieważ wtedy poczujesz większy nacisk, żeby więcej wydawać aby móc więcej zyskać, co oznacza też większe ryzyko.

Kto jest najbardziej zagrożony ryzykiem uzależnienia od hazardu?

 Osoby z zaburzeniami receptorów dopaminowych (odpowiedzialnych za uczucie przyjemności w mózgu). Osoby niedojrzałe emocjonalnie. Osoby przesadnie ambitne i goniące za sukcesem. Osoby samotne, mające trudność z nawiązaniem głębszych relacji z innymi. Osoby niewykształcone.

Dlaczego odpowiedzialne granie jest ważne w hazardzie?

Uzależnienie od hazardu, jak każda inna choroba, niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Dotyczy to nie tylko długów i ruiny finansowej, w którą może wpaść chory, ale także potencjalnego zniszczenia relacji w rodzinie, przyjaźni czy miłości. 

Czy ta strona była pomocna?

Ta strona nie została jeszcze oceniona - pomóż innym dzieląc się swoją opinią

Zakręć kołem!

Cashback Bonus
Spróbuj ponownie
Koszulka
Free spins
Spróbuj ponownie
Koszulka
Cash Bonus
Spróbuj ponownie

Zakręć kołem, aby wygrać nagrodę!

Informacje o bonusie zostaną wysłane na Twój adres e-mail